מאמרים
 וכתבות
 טיפות

קפוארה – טקס הענקת חגורות - דצמבר 2009

ביום שלישי 15/12/09 יתקיים בטיפות טקס הענקת חגורות לילדי חוג קפוארדינציה (קפוארה וקואורדינציה).
טקס הענקת החגורות מתקיים פעמיים בשנה והינו בעל חשיבות רבה באומנויות לחימה, שכן הוא מציין שלב חשוב של עלייה בדרגה, מעניק לילדים הכרה כאומני לחימה בקפוארה ומחדיר מוטיבציה רבה להמשך הלימוד וההתמדה כפרט וכקבוצה.

חוגי קפוארה מתקיימים בטיפות מתחילת שנת הלימודים, במתכונת של אחת לשבוע, עם המאמן יפתח אשר, שפיתח את תוכנית הקפוארדינציה המשלבת קפוארה וקואורדינציה, ומתאימה לילדים החל מגיל 3, שלא כמו קפוארה, אותה מומלץ ללמוד החל מגיל 6.
ואכן, מתחילת השנה עברו הילדים כברת דרך בחוגי הקפוארה בטיפות. הם נחשפו לאומנות הלחימה של הקפוארה דרך תנועות גוף, הכרת הקצב, המוסיקה והשירים הייחודיים וכלי הנגינה האוטנטיים והמיוחדים מהתרבות האפרו- ברזילאית.
כמו- כן הם פיתחו את הקואורדינציה, שיווי המשקל, גמישות הגוף, ואת היכולת להקשיב וליישם אחר הוראות המדריך, ונמצאים בשלב הכנה ללימוד צעדי הבסיס של הקפוארה.

הקפוארה היא אומנות לחימה המחנכת לכבוד ולמשמעת עצמית, מלמדת טכניקות קרב קלאסיות, עם גבולות מאוד ברורים בין משחק לקרב. היא מפתחת ומשפרת את שיווי המשקל , הקואורדינציה, המהירות, הזריזות, הערניות, ואלו הן רק חלק מאינסוף תכונות שמתפתחות אט אט במשך שנים של אימונים. הקפוארה היא משחק אסטרטגי וחכם, כמו בשח-מט, ע"י קריאת המהלכים של בן הזוג ותגובה מעניינת בזמן הנכון, בעוצמה, במהירות וההבעה הנכונים, יוצרים את המשחק.

חלק חשוב, יש גם במימיקה ובהבעות הפנים - קפוארה משחקים כמו בתיאטרון - הדמויות משתמשות בהבעות פנים ובשפת גוף ומעבירות לקהל מחשבות ורגשות.

הקפוארה מקיפה פילוסופיית חיים שלמה, הכוללת שפה, מוסיקה, תרבות וספורט. הקפוארה תורמת להתפתחות הקואורדינציה, גמישות, זריזות, כוח מתפרץ, סיבולת שריר, ומסייעת להתמודד עם בעיות של קשב וריכוז.

 

הטקס ייערך בנוכחות הורים ויכלול הופעה של הילדים והענקת חגורות.
צבעי החגורות של הקפוארה הם כצבעי דגל ברזיל – ירוק, צהוב כחול ולבן - וכל צבע מרמז על רמת הלוחם, כאשר חגורה בצבע ירוק מסמלת את השלב הראשון, ירוק וצהוב את השלב השני, צהוב את השלב השלישי וכך הלאה, כאשר הצבע הלבן הוא הרמה הגבוהה ביותר, וניתנה עד היום לאדם אחד בעולם.
החגורות אותם יקבלו הקפואריסטים בטיפות, יהיו בצבעים הבהירים של הדגל, המתאימים לשלב הלימוד של טרום קפוארה.


המשך דרך צלחה
מכל צוות טיפות


לדף הבית בתחום ילדים

מאמרים וכתבות נוספים בתחום:
      

תינוקות שחיית תינוקות