מאמרים
 וכתבות
 טיפות

תנוחת ערסול תינוקות במנשא – סכנת חנק ?

הוועדה האמריקאית לבטיחות מוצרים לצרכן (CPSC) הוציאה בחודש מרץ 2010 אזהרה לציבור, לפיה שימוש לא נכון במנשאים מערסלים (baby slings) איננו בטיחותי ועלול לגרום לתמותה בקרב תינוקות כתוצאה מחנק.

 

מחקירת דוחות מקרה מעשרים השנים האחרונות, נמצאו ונחקרים לפחות 14 מקרי מוות הקשורים במנשאי תינוקות מסוג סלינגס (מנשא מערסל), מתוכם שלושה מקרים בשנת 2009 בלבד. 12 מהמקרים הללו נרשמו בקרב תינוקות מתחת לגיל 4 חדשים.

 

במנשא לתינוק מסוג זה תיתכן סכנת חנק לתינוק משתי סיבות:

הסיבה הראשונה לחנק במנשא מסוג זה קשורה לכך שבחדשים הראשונים לחיי התינוק הוא איננו מסוגל עדיין לשלוט בראשו, ובד המנשא לתינוק עלול ללחוץ על האף והפה של התינוק ולחסום את נשימתו, ובכך לגרום לחנק מהיר כעבור דקה או שתיים.

הסיבה השנייה היא, שמאחר ובמנשא לולאה התינוק מונח בתנוחה בה גופו מעוגל, כשסנטרו כפוף לכיוון חזהו, דרכי האוויר עלולות להיחסם ולהגביל את אספקת החמצן.

בתנוחה זו התינוק לא יהיה מסוגל לבכות לעזרה ועלול להיחנק בהדרגה.

 

רוב התינוקות שנפטרו בתוך מנשא תינוק בתנוחת הערסול נולדו במשקל לידה נמוך, פגים-שנולדו טרם זמנם או תינוקות שסבלו מקשיי נשימה כלשהם כדוגמת צינון.

לפיכך מומלץ להורים לפגים, תאומים ולתינוקות עם בעיית בריאות לנהוג בזהירות מרבית ולהתייעץ עם רופא ילדים בנוגע לשימוש במנשא תינוק זה.

 

לפני חודשיים, הוסיפה הועדה האמריקאית לבטיחות מוצרים לצרכן, את המנשאים לתינוקות, לרשימת מוצרי התינוקות, שלהם נדרש תקן מחייב.

בנוסף צוות הוועדה בודק באופן מעשי את המנשאים הללו על מנת לקבוע אילו פעולות נוספות נדרשות. עד שיגובש התקן, עובדת הוועדה עם ASTM International, כדי להשלים במהירות תקן וולונטרי יעיל עבור מנשאי תינוקות.

 

המלצת הוועדה להורים ומטפלים, כי בזמן שימוש במנשא יש לוודא שפני התינוק אינם מכוסים ונראים לנושא בכל עת.

אם מניקים את התינוק בתוך המנשא, לשנות את תנוחת התינוק לאחר ההנקה, כך שראש התינוק פונה כלפי מעלה ואינו מכוסה בבד המנשא ו/או בגוף האם. על הורים ומטפלים להיות על המשמר ולבדוק את התינוק שבתוך המנשא לעיתים תכופות.

 
בעקבות תגובת מכון התקנים הישראלי, כפי שפורסמה, ישראל אינה המדינה היחידה בה אין תקן מחייב למנשאי תינוקות, כזהו המצב גם בארה"ב, שבה נמצא תקן שכזה בתהליך גיבוש מזה כשנתיים. ע"פ הודעת הוועדה נעשה כעת מאמץ לזרז השלמת תקן שיאומץ בחום ע"י יצרנים מובילים שעוסקים מזה שנים רבות בחינוך והדרכת הציבור בנשיאת תינוקות בטוחה.

 

בוועדה האמריקאית, החוקרת את המקרים הטרגיים של תמותת תינוקות במנשאים, בודקים האם אותם מקרים התרחשו בגלל המוצר עצמו או שהמוות התרחש מסיבה כלשהי אחרת בזמן השימוש במוצר. נכון להיום בהקשר של מנשאים לתינוקות, אין לכך תשובה חד משמעית. הוועדה אף מדגישה כי לצד הצורך באזהרת הורים ומטפלים יש לשים דגש על הקניית ידע וחינוך לשימוש נכון במנשא לתינוק.

 

חשוב לציין כי מקרי המוות שפורסמו התרחשו במנשאי ערסל, המעוצבים בסגנון תיק, המאפשר לתינוק להימצא במצב של מצוקה נשימתית עקב הסיבות המצוינות באזהרת הוועדה.

 

בחלק מהמנשאים התחתית קשיחה ומתעקלת, גזרת המנשא מאלצת את התינוק לתנוחת סנטר מוצמד לחזה, השוליים העליונים מתהדקים ומכסים את פני התינוק ואינם מאפשרים לראותן כל העת, והמנשא ממוקם בגובה המותניים (במקום בגובה החזה) גם כשהכותפת סגורה עד סופה.

 

תנוחת ערסול תינוקות במנשא הינה תנוחת נשיאה שנויה במחלוקת בקרב רופאי ילדים ומומחים להתפתחות, ויש בינם כאלה שמצדדים בה בחום לשימוש בחודשים הראשונים לחיי התינוק, בעוד יש הטוענים כי תנוחה זו עלולה לגרום לחסימת דרכי הנשימה של התינוק.

 

מכיוון שאין עבודות שנעשו בנושא תנוחת הערסול במנשא לתינוק, ההמלצה כרגע היא לשאת את התינוק בתנוחה מאונכת.

 

ובכל זאת, עבור הורים ותינוקות שבכל זאת מעדיפים לשאת בתנוחת ערסול, להלן הנחיות לנשיאה בטוחה לתינוקות בגיל 0-4 חדשים.

 

כאשר מערסלים תינוק צעיר במנשא חשוב לוודא שהוא ממוקם כראוי ולמלא אחר 3 נקודות חשובות:

 

  • אסור שהתינוק יהיה מעורסל כך שהסנטר מהודק לחזהו, משום שתנוחה זו חוסמת חלקית את דרכי האוויר  של התינוק (בתנוחה הנכונה צריכה להיות לפחות מרווח ברוחב אצבע מתחת לסנטר התינוק).
  • אסור שבד המנשא לתינוק יפרש על פני התינוק. עבור מנשאי תינוק העשויים מבדים דקים, נושמים יש לבדוק זרימת אויר חופשית ע"י הנחת הבד על הפה והאף שלכם לשם בדיקה. לא משנה כמה הבד נראה נושם, אם קשה לכם לנשום דרכו גם לתינוק יהיה קשה לנשום דרכו.
  • אסור שהתינוק יתהפך במנשא כך שפניו לחוצות ומהודקות כנגד גוף הנושא. פניו של  התינוק צריכות שיפנו כלפי מעלה כאשר אינו יונק ובזמן הנקה יש לוודא שאף התינוק אינו חסום.

 

צריך למקם מחדש את התינוק אם יש לו סימן כלשהו של קושי בנשימה.

סימנים שיש להגיב אליהם במהירות: נשימה מואצת או מאומצת, קולות נהימה, גניחה עם כל נשימה ו/או חוסר מנוחה.

חשוב וכדאי לקבל הדרכה לגבי נשיאה בטוחה במנשא לתינוק.

בברכת נשיאה נעימה,

שירלי פבליק MPH

מנכ"ל לופי גרופ בע"מ

 

 

מרכז טיפות מזמין אתכם לבוקר חוויתי

ביום שישי 30/4/2010 10:00-12:00

 

בתוכנית:

הרצאה בנושא נשיאה בטוחה של תינוקות במנשא

סדנת קצב ומגע

כיבוד קל

 

עלות: 25 ₪ לאדם

ללקוחות טיפות: 15 ₪


לדף הבית בתחום תינוקות ופעוטות

מאמרים וכתבות נוספים בתחום:
      

תינוקות שחיית תינוקות