מאמרים
 וכתבות
 טיפות

לרא(ע)ות את הכבשים - על יחסים, כבשים והצלחה בחיים

חוקרים רבים מצאו כי בבסיס ההצלחה ואיכות החיים בעבודה נמצאים היחסים בין העובדים לבין עצמם ובין המנהלים לעובדים. יחסים טובים גורמים לתוצאות טובות, יחסים "מקרטעים" גורמים לתוצאות גרועות.

 

ומהם בעצם יחסים? יחסים הם תוצר של רגשות, הנובעים מאירועים שקורים ומהפרשנות שהאדם נותן לאירועים אלו. הפרשנות והמשמעויות הינם תוצר של הדיאלוג הפנימי הנמצא בראשו של כל אדם ומושתתים על המניעים הבסיסיים שלו מחד, ועל נקודות החולשה שלו מאידך.

 

לכל אדם באשר הוא קיימים מניעים בסיסיים: כבוד, בטחון קיומי, שייכות והצלחה (כבש"ה). מחד, מניעים אלו הם הכוח המניע שלנו, אך מאידך, עליהם יושבות הנקודות הרגישות שלנו – הכפתורים או "השריטות".

נבהיר: כל אדם רוצה להיות משמעותי, נחוץ, משפיע או חשוב - הכבוד.

לכל אדם חשוב להרגיש קיים, גם פיזית וגם כלכלית – הביטחון הקיומי.

לכל אדם חשוב להרגיש חלק ממשהו, שהוא לא לבד, שהוא אהוב או רצוי - השייכות,

וכך גם חשוב לו להצליח, שיסמכו עליו ושהוא יעשה טוב בכל - הצלחה.

 

בשל ראשוניותם של מניעים אלו, אנו גם כה רגישים אליהם. רגישויות אלו הינן תולדה של אירועים בעברינו בהם הסקנו מסקנות מאירועים שקרו, שמאז ועד היום נשארו חרוטות במוחנו כנקודות רגישות/כפתורים/שריטות המציתות אצלנו תגובות אוטומטיות. הן מוקפצות מהזיכרון הרגשי במהירות הבזק.

 

בסדנאות ואימונים שאנו עורכים בארגונים לעובדים ומנהלים, מוצג, נלמד ומיושם מודל ארבעת הכבשים: הכבשה השחורה, האדומה, הלבנה והסגולה. מודל יישומי ופשוט זה מבוסס על הספר רב המכר "לרא(ע)ות את הכבשים" מאת כותבת מאמר זה. המודל נשען על המניעים והנקודות הרגישות ומוביל לפריצת דרך באיכות החיים הארגונית (במנהיגות, בהנעה ,ביחסים ובשירות). כוחו של המודל הוא בהמשגה של כבשים שלאנשים קל להתחבר אליה ולהבינה.

 

לכל כבשה מחשבות/פרשנויות אוטומטיות, רגשות והתנהגויות משלה:

הכבשה השחורה שוכנת לה במוח ההישרדותי ו"קופצת" כאשר הכפתורים סביב הביטחון  הקיומי והשייכות מופעלים. הרגש שמופיע במצבים אלו הינו פחד, חרדה, כאב עמוק או דיכאון. במצב זה תגובותיהם של האנשים הינן אלימות, בריחה או התגוננות.

 

הכבשה האדומה קופצת כאשר הכפתורים סביב הכבוד או ההצלחה מופעלים. הרגש המופיע במצבים אלו הינו כעס, רוגז, עלבון, אכזבה, תסכול וכדומה. הכבשה השחורה והאדומה הינן כפתורים מהעבר. כבשים אלו עולות אוטומטית מתוך הזיכרון ובאותו הרגע נוצרים עיוותים מחשבתיים, אנו מפסיקים לראות עובדות ועוסקים בפרשנות של המציאות ונוטים לצבוע את המתרחש בשחור. אנו כל כך משוכנעים באמיתות הדיאלוג הפנימי שלנו עד כדי אמונה שמה שאנחנו חושבים זו האמת. עם זאת, ברוב המקרים אין הלימה בין הדיאלוג הפנימי שנובע מהפעלת הכפתור לבין המציאות בפועל, ותפקיד המודל לחשוף ולפתור זאת.

 

לעומת הכבשים האדומה והשחורה, הכבשה הלבנה והסגולה משקפות מצב שאליו אנו שואפים, הן ברמה האישית שלנו כבני אדם ועל אחת כמה וכמה כמנהלים.

 

הכבשה הלבנה מופיעה כאשר אנו מחזקים את עצמנו ואומרים: "אני חשוב , אני קיים, אני שייך ואני מוצלח". דהיינו, מחזקים אחד או יותר מארבעת המניעים.

במצב זה הרגש הינו שביעות רצון וסיפוק. לכן כה חשוב שנפעל ונעשה פעולות שייגרמו לעובדים שלנו להגיד דברים טובים על עצמם. למשל נאמר בוקר טוב, נתייחס לאירועים אישיים, נקשיב, נציין הצטיינות, נפרגן, נתנצל כשהבנו שפגענו במשהו, נחנוך, נלמד, נתייחס וכו'.  הכבשה הלבנה אם כן היא האגו "הטוב" שלנו, הערך העצמי שלנו והביטחון העצמי הגבוה.

 

הדבר החשוב ביותר הוא לדעת ליצור את הכבשה הסגולה שלנו: הכבשה שמעבר לאגו,  ההוויה שלנו ( (beingשהיא הלהט שלנו, השאיפה והחזון הערכי שלנו. לכבשה הסגולה שני תפקידים עיקריים: האחד, להיות המצפן שלנו - לפעול ולהתנהג בצורה פרואקטיבית וליצור את המציאות הרצויה לנו. תפקידה השני הינו להוות השראה לכל גירוי או אירוע באשר הוא "ולחבק" (חיבוק דוב) את התגובה האוטומטית עוד בראשיתה. אנו עושים זאת בטכניקה מיוחדת ותוך מתן כלים מתאימים.

 

מניסיוננו, מנהלים ועובדים שפועלים מהכבשה הסגולה מצליחים להניע את עצמם, להגיע לתוצאות יוצאות דופן ולהעלות את איכות החיים שלהם, של הסובבים אותם ושל הארגון כולו. עוד אציין שמודל הכבשים ישים גם לחיינו הפרטים על שלל אתגריהם בתחומי הזוגיות, הורות, ועוד.

 

מאת רחי ורטהיימר, מנכ"ל RelationSheep

 

 

בטיפות תוכלו לקיים סדנאות גיבוש וימי כייף מאורגנים הכוללים פעילות משולבת במים וביבשה.

לקבלת תוכנית מותאמת אישית לצוות העובדים בארגונך והצעת מחיר, ניתן לפנות למרכז טיפות בכל עת, ונשמח לעמוד לרשותכם.

 

לצפייה בסרטון  


לדף הבית בתחום יותר

מאמרים וכתבות נוספים בתחום:
      

תינוקות שחיית תינוקות