מאמרים
 וכתבות
 טיפות

התפתחות תינוקות - ליווי התפתחותי בשילוב עיסוי תינוקות

ברגע שגילית איזה מכפות הרגליים היא הכף הימנית,
כבר אין לך הרבה התלבטויות בקשר למי מהן היא הכף השמאלית
ואז נותרה הבעיה - באיזו מהן להתחיל לצעוד...."
א..א..מילן מתוך פו הדב.בשנת החיים הראשונה של האדם חלה ההתפתחות המשמעותית ביותר בחייו.
התפתחות מוטורית - הוא הופך מתינוק עם יכולת תנועה מועטה במרחב, לתינוק המתהפך, זוחל, מתכנן את צעדיו ובסופה של תקופה זו מתהלך זקוף בחדר.
התפתחות קוגניטיבית-שכלית - בתחילה יזהה את בני משפחתו ויחייך אליהם, ילמד לחקות צלילים עד למידה של מילים, ילמד להפעיל משחקים שונים בצורה שונה, יבצע מחוות חברתיות לפי תגובה חיובית של הסביבה (כמו למשל מחיאות כפיים, שמשיגות תגובות שמחה מצד הנוכחים).
התפתחות תקשורתית וחברתית - התינוק יוצר בתחילה קשר ללא מילים ויותר מאוחר קשר מילולי עם הסביבה,תוך למידה של מוסכמות חברתיות וחוקי הסביבה.
התפתחות המוטורית, הקוגניטיבית והתקשורתית שזורות זו בזו, מעודדות זו את זו ותלויות אחת בשנייה, למשל, ההתפתחות המילולית מתפתחת יחד עם התנועה במרחב, ולכן בד"כ תינוק יתחיל למלמל ויאמר את המילים הראשונות בסמיכות להתחלת זחילה, ותנועה בחלל החדר.
כאשר תינוק מתיישב, אפשר להושיב אותו לאכול בכסא האוכל הגבוה, יחד עם כל המשפחה, הוא מגלה עניין במזון שאחרים אוכלים, הידיים פנויות לאכילה ולמשחק, ולגלות טעמים שונים, מרקמים שונים, מהו אוכל ומה משחק, ומה אני אוהב ומה לא.

בדורות הקודמים, ילדים ואפילו תינוקות היו יותר פעילים באופן טבעי, עוד ברחם אימם, העובר קיבל יותר תנועה כוון שהאם הלכה יותר ברגל, עבדה פיזית בבית או במקום עבודתה. היום, בדור הטכנולוגי הנוכחי, אנו ההורים בוחרים לנוע ממקום למקום באמצעות מכונית גם אם המרחק מאד קצר, עלייה במדרגות הוחלפה ע"י נסיעה במעלית, ופעילות פיזית בבית הוחלפה ברביצה מול הטלויזיה, כך שכבר בהריון התינוק חווה פחות תנועה מאשר לפני מספר דורות.
התינוק גם גדל בסביבה רבת טכנולוגיה ומעוטת תנועה, כבר בגיל צעיר מאד, הוא מונח בכיסא בטיחות ובטרמפולינה המגבילות את התנועה ולא מאפשרות התהפכות או התקדמות במרחב. התינוק צופה בתוכניות טלויזיה או משחק בצעצועים שללא צורך במאמץ רב מופעלים, לרב עם צליל ואורות. כדי להפיק צליל מרעשן ,יש להניע את היד בעוצמה מסוימת ובקצב מסוים, הפסקת התנועה אף תפסיק את הפקת הצליל, ולעומתו צעצוע שבו לחיצה מפעילה מנגינה ומדליקה אורות בצעצוע, מצריכה פחות מאמץ, לחיצה חד פעמית ולעיתים מקרית, תפעיל את הצעצוע לפרק זמן ארוך יחסית, אף שהפעולה של התינוק הסתיימה. לכן רעשן פשוט, העולה שקלים בודדים, לעיתים יותר מפתח את התינוק מצעצוע יקר עם צלילים ואורות.

בחוגי ליווי התפתחותי, אני מנסה להחזיר את התנועה לחיי התינוקות, בצורה נעימה, תוך כדי עיסוי, שירים המניעים את הגוף, משחקים ולסיום חיבוק של אמא.

בחוגי ליווי התפתחותי משתתפים תינוקות ללא עיכוב התפתחותי, ובמסגרת החוג אני, כמטפלת ומאבחנת התפתחותית, מתאימה לכל ילד את הפעילות המתאימה לו לפי מצבו ההתפתחותי.
בחוג אנו לומדים בצורה חווייתית, תוך כדי תנועה, שירים ומשחק, את שלבי ההתפתחות התקינים של ילדינו ואיך לעודד זאת.
בחוג ליווי התפתחותי לקטנטנים, אנו מתחילים בעידוד שכיבה במנחים שונים, שכיבה על הגב, הבטן וצידי הגוף, חיזוק השרירים הזוקפים, שחרור בית החזה, העלאת מודעות לאיברים השונים, ע"י עיסוי ותנועה, תרגילים לעידוד התהפכות, ועוד.
בחוגי המשך של ליווי התפתחותי, אנו מעודדים זחילה, ע"י עבודה על שרירים זוקפים, צידי הגוף, שילוב של יד ורגל נגדית (כמו בזחילה שבה מופעלת רגל ם יד נגדית). אנו מאפשרים לתינוקות לזחול על משטחים שונים, כמו דשא, מזרון אויר, במנחים שונים כגון מזרן בשיפוע, בתוך מנהרה, מתחת ומעל חפצים, מלמדים התיישבות הן משכיבה והן מזחילה, צורות ישיבה שונות וחשיבות ההתיישבות העצמית של התינוק, והנזק בהושבת הילד ע"י ההורים, העמדות ליד רהיט, התיישבות מעמידה, והליכה.
גם בהליכה, בדומה לזחילה, אנו מאפשרים תרגול הליכה עם מכשולים, על משטחים שונים והליכה תוך ביצוע משימה נוספת (החזקת כדור, אכילה של ביסקוויט וכו').
בכל השלבים משולבים שירי תנועה והפעלת משחקים כמו הקשה בקוביות, השחלת פונפונים, משחק קוקו עם מטפחת, משחק עם פנסים ועוד.
ליווי התפתחותי מועבר בקבוצה קטנה ואינטימית, המאפשר יחס אישי לכל ילד והורה, וכן התאמה אישית לכל משתתף, ובמקרה של עיכוב התפתחותי, טיפול פרטני תוך זיהוי וטיפול בסיבת העיקוב.

ההורים בחוג מדווחים על התפתחות מהירה של ילדם, חשיפה וקשר עם הורים נוספים בקבוצה שלעיתים ממשיך מעבר לחוג, הם מוצאים אוזן קשבת להתיעצות בנושאים שונים המטרידים אותם עם מדריכת החוג, ובנוסף לתרומה לתינוקם הם מדווחים על הנאתם הרבה בפעילות בחוג ובילוי של זמן איכות מהנה עם ילדם.

הורים עם תינוקות מגיל לידה ועד שליטה מלאה בהליכה, המעוניינים להבין ולהכיר את שלבי ההתפתחות של ילדם, לקבל כלים שונים לעידוד התפתחות תקינה, שיפור היכולת המוטורית, איכות התנועה ואיכות חייו של התינוק, תוך בניית קשר הורה –ילד, תמיכה יעוץ ועידוד בכל שלבי הגידול, מוזמנים להצטרף אלינו.יעל גרזון
B.Sc מאבחנת ומטפלת בעיסוי והתפתחות תינוקות וילדים,
איבחון וטיפול בלקויות למידה ותפקוד ע"י מגע ותנועה.
טיפולים פרטניים וסדנאות קבוצתיות.

לדף הבית בתחום תינוקות ופעוטות

מאמרים וכתבות נוספים בתחום:
      

תינוקות שחיית תינוקות