מאמרים
 וכתבות
 טיפות

ל"ג בעומר – כללי בטיחות באש / קק"ל

לקראת ל"ג בעומר, החל סמוך לפתיחת עונת השריפות, מבקשת קק"ל מהציבור הרחב לקיים את הכללים למניעת התפשטות אש. קק"ל מתגברת את ההיערכות למניעת שריפות הכוללת: כוננות מוגברת של רכבי כיבוי יערנים וקבוצות כיבוי יערניות, הפעלת רשת מגדלי תצפית סביב היערות הסמוכים ליישובים ברחבי הארץ, הדרכה ותרגול קבוצות כיבוי.

קצת היסטוריה: ההחלטה להקים את קרן קיימת לישראל (קק"ל), התקבלה בקונגרס הציוני החמישי, שהתכנס בבאזל בשנת תרס"ב (1901). מאז רכישות הקרקע הראשונות בארץ ישראל בראשית המאה ה-20, ועד עצם היום הזה, פועלת קרן קימת לישראל בשם העם היהודי ולמענו כנאמן העם היהודי על אדמתו בארץ ישראל. מעשי קק"ל בעשרות השנים הראשונות לקיומה הם אשר התוו וקבעו את גבולותיה של מדינת ישראל שכוננה בשנת תש"ח. למפעל הייעור הענף, שיזמה קק"ל בשנותיה הראשונות והנמשך עד ימינו, אין אח ורע. היא הוריקה ארץ טרשים, ציה וישימון בנוטעה למעלה ממאתיים מיליון עצים במשך שנות פעילותה. הכתמים הירוקים בארץ ישראל, מעשי ידיה של קרן קימת לישראל, היערות והפארקים שטופחו בסיוע העם היהודי לתפוצותיו, הינם לא רק אתרי בילוי ונופש לרווחת כלל תושבי ישראל אלא גם ריאות ירוקות המשפרות ותורמות לאיכות הסביבה. בלמעלה מאלף יישובים ברחבי ישראל ניכרת טביעת האצבע של קק"ל, אם ע"י רכישת הקרקע ואם ע"י פיתוחה והכשרתה. מפעלי המים השונים, סכרים ומאגרי מים, שהוקמו ע"י קק"ל ובסיועה, הינם תרומה נכבדה למשק המים של ישראל. בתחום החינוך הציוני מילאה קק"ל וממלאת גם כיום, תפקיד ראשון במעלה בחיזוק ובהידוק הקשר בין בני העם היהודי בתפוצות עם מולדתו – ארץ ישראל.
קרן קימת לישראל משקיעה מידי שנה כ - 15 מיליון ש"ח במלחמה באש בשטחים הפתוחים וביערותיה. סכום זה מהווה כ- 20% מתקציב הייעור השנתי .

ערב ל"ג בעומר יחול השנה ביום ב' 11/5/09, ומדורות רבות עתידות לבעור בכל רחבי הארץ. הילדים כבר נמצאים בעיצומו של תהליך איסוף הקרשים, ומתרגשים לקראת החג. תפקידכם כהורים להנחות אותם ולהקפיד שיישמו את כללי הבטיחות באש, כפי שממליצים יערני קרן קיימת לישראל.

כללי בטיחות חשובים למניעת שריפות:
1. ראשית, יש לחפש מקום מתאים להבערת אש, מקום שאין סביבו עצים או כל צמחיה אחרת שעלולה להינזק ולהישרף.
2. יש להתחשב בכיוון הרוח ובעוצמתה. אם המקום שמצאתם פתוח לגמרי ונושבת רוח חזקה, אין להבעיר בו את האש.
3. טרם הנחת הקרשים והזרדים שאספתם בשטח, יש לנקות מראש את האזור שבו מתכננים להבעיר מדורה מחומרים דליקים.
4. לאחר הבערת האש, אין לשפוך דלק או חומרים דליקים אחרים, כגון שמן, על האש הבוערת, ואין להשליך לתוכה עצמים העשויים מחומרים דליקים העלולים להתפוצץ.
5. אין לעזוב את המקום אלא לאחר כיבוי מוחלט של האש!!! לאחר הכיבוי במים ובעפר, יש להפוך את הרמץ ולוודא שלא נותרו שום גחלים או רמץ חם.
6. אם התפשטה אש קטנה ליער או לחורש הנמצאים באזור המדורה או בסמוך לה, יש לבודד את האש שהתפשטה, כך שלא תוכל להתפשט עוד. זאת ניתן לעשות ע"י הכאת ענפי האש בענפים ירוקים, במחבטים או בשמיכות, ועל ידי שפיכת מים ועפר על האש.
7. במידה והתפשטה להבה גדולה יותר, יש להרחיק אנשים וכלי רכב מאזור הדליקה ולהתקשר למכבי אש 102.

קרן קיימת לישראל

לדף הבית בתחום הורות וזוגיות

מאמרים וכתבות נוספים בתחום:
      

תינוקות שחיית תינוקות