מאמרים
 וכתבות
 טיפות

בטיחות ילדים בקיץ – ארגון בטרם

"בחודשי הקיץ החמים, עם היציאה לחופשה השנתית, משתנה השגרה המשפחתית. שעות הפנאי רבות וסדר היום מתערער. שינוי זה חושף את הילדים לסיכונים שונים, מאחר שהם שוהים שעות רבות בבית ובמקומות בילוי שונים" מדגישה אורלי סילבינגר, מנכ"ל ארגון 'בטרם' לבטיחות ילדים.

מנתוני ארגון 'בטרם' עולה כי מספר הילדים שנפגעים בחודשי הקיץ גבוה בשיעור משמעותי ממספרם בשאר עונות השנה. התאונות קורות בבית, בגני שעשועים, בפעילויות פנאי שונות, בים, בברֵכה וברחוב.

" במסגרת אחריותנו כהורים עלינו להבין את הסיכונים, להיערך מראש לקראתם ולנקוט את האמצעים הדרושים על מנת לעבור את הקיץ בשלום" מבהירה סילבינגר.

 

נערכים לקראת חופשת הקיץ ומתכוננים 

 • ממנים מבוגר אחראי להשגחה על הילדים בבית בהיעדרותנו - בזמן החופש הגדול, אנו ההורים עסוקים בעבודה, ולעיתים הילדים נשארים בבית. בימים אלו דאגו מראש לכך שמבוגר אחראי ישגיח בבית על הילדים, וישהה עימם. דאגו לתת כיסוי מלא להשגחה על ילדיכם בכל שעות היום. תאמו מראש עם סבא/סבתא/שכנה שיעזרו לכם בשעת הצורך.
 • מכינים מראש רשימת שמרטפים שיוכלו לסייע בשעות הבעייתיות.
 • לעולם אל תתפתו להשאיר ילדים צעירים בהשגחת אחים או שמרטפים שגילם נמוך מ – 14 שנה, אפילו לא לזמן קצר.
 • כשמשאירים את האח הבוגר כאחראי על אחיו הצעיר אנו חייבים להסביר לו, להדריך אותו ולוודא שהבין את ההוראות שניתנו לו. ההנחיה לאח הגדול צריכה להיות ברורה ומובנת.
 • משאירים מספרי טלפון חרום במקום בולט - השאירו בבית מספרי טלפון לשעת חירום וודאו שהמבוגר האחראי יכול לאתר אתכם בשעת הצורך.

 

 • משגיחים על הילדים בעת בילוי באתרי הפעילות השונים של הקיץ- ארגון 'בטרם לבטיחות ילדים מזכיר כי כאשר אתם מבלים מחוץ לבית עם ילדיכם, במשחקיות, בפארקים, בים או בבריכה, זכרו תמיד כי על אף שמקומות אלו מותאמים לבילוי של ילדים, אין מבוגר אחראי מלבדכם, שתפקידו להשגיח עליהם.
 • נערכים לקראת בילוי במקומות הומי אדם - למניעת מצב בו ילד הולך לאיבוד, בעת בילוי משפחתי מחוץ לבית במיוחד במקומות בילוי המוניים, נקטו את הפעולות הבאות:

o        קיבעו עם ילדיכם מקום מפגש מוסכם למקרה שאינכם מוצאים אחד את השני.

  • הכינו לילדים פתקית או מדבקה שבה רשום מספר הטלפון שלכם.

 

 • משגיחים על הילדים בים ובבריכה – כשאתם מתכננים ללכת עם הילדים לים או לבריכה תאמו ביניכם מי המבוגר האחראי בכל רגע.
 • כשאתם האחראים, היו איתם בראש פנוי- את העיתון, המטקות והשש-בש, השאירו לבילוי בחברת מבוגרים.
 • בימים חמים, חשוב עוד יותר להיות ערניים לסכנה שבהשארת ילדים צעירים ברכב סגור: לעולם, אל תשאירו ילד צעיר ברכב סגור, גם לא לדקה, גם לא עם חלון קצת פתוח. אינכם יכולים להבטיח  באופן ודאי שלא תתעכבו יותר משתכננתם.
 • בכל יציאה מהרכב, ודאו בטרם נעילה שהרכב ריק מנוסעים

 

 

כשיוצאים לחופשה עם הילדים - לא יוצאים לחופשה מהילדים...

על מנת ליהנות מראש שקט  במהלך החופשה, עלינו לדעת כי ילדינו בטוחים ולא נשקפת להם סכנה. נוכל להשיג זאת באמצעו תכנון מוקדם והקפדה על מספר כללים, תוך שאנו לוקחים בחשבון שלא כל מקומות הלינה מותאמים לבטיחותם של ילדים, והאחריות על שלומם של ילדינו היא תמיד בסופו של דבר שלנו, ההורים.

§         העדיפו מקום נופש מתאים לילדים - הזמינו חדרים שבהם תנאים בסיסיים לאירוח ילדים - מיטת תינוק או לול, מיטה נמוכה או לחלופין בדקו אפשרות להוריד מזרן לרצפה.

§         בדקו את המקום בו אתם נמצאים, וזהו מקומות העלולים להיות לא בטוחים לילדכם לפי גילו ואופיו. להלן מספר דוגמאות: האם מעקה המרפסת גבוה מספיק? האם קיים חלון זכוכית גדול שיש להרחיק את ילדכם ממנו? האם כיבוד המונח בחדר מתאים לילדכם?

§         במלונות רבים קיימת פעילת לילדים, אולם פעילות זו אינה כוללת אחריות מלאה על ילדכם. ארגון 'בטרם' מזמין אתכם לבדוק האם הפעילות מתאימה לגילו ולאופיו של ילדכם, ולשקול האם עליכם להישאר ולהשגיח על ילדיכם בזמן הפעילות.

§         כשיוצאים לטיולים רגליים יש לוודא כי דרגת הקושי של המסלול מתאימה לגילי ילדיכם, וכי אתם מצוידים בבגדים, בנעליים ובשתייה עבורם, בהתאם לתנאי הדרך ולמזג האוויר.

§         כשיוצאים לטיולי אופניים מוודאים כי כל רוכב חובש קסדה. רוכבים רק בשבילי אופניים או בפארקים, ולא רוכבים על כביש.

 

 

למידע נוסף ולייעוץ אישי בנושאי בטיחות ילדים ניתן לפנות למוקד מומחי 'בטרם'

03-9263111

או  באתר 'בטרם' – האתר לבטיחות הילדים www.beterem.org  


לדף הבית בתחום ילדים

מאמרים וכתבות נוספים בתחום:
      

תינוקות שחיית תינוקות